Wioska w południowo-zachodnich Chinach rozwija się dzięki ekoturystyce

Xu Yuanfeng, Dziennik Ludowy
Wioska w południowo-zachodnich Chinach rozwija się dzięki ekoturystyce

Guangming, wioska w południowo-zachodniej prowincji Yunnan, położona ponad 2000 metrów n.p.m. w autonomicznym powiecie Yangbi mniejszości etnicznej Yi, znana jest z produkcji orzechów włoskich. Jest domem dla 6000 drzew orzechowych o ponad 100-letniej historii.
Guangming, wioska w południowo-zachodniej prowincji Yunnan, położona ponad 2000 metrów n.p.m. w autonomicznym powiecie Yangbi mniejszości etnicznej Yi, znana jest z produkcji orzechów włoskich. Jest domem dla 6000 drzew orzechowych o ponad 100-letniej historii.
83 proc. powierzchni Yangbi pokryte jest lasami. Produkcja orzechów stanowi podstawę gospodarki tego powiatu.
W ostatnich latach cena orzechów włoskich spadła z 30 juanów za kilogram do około 10 juanów. Dlatego wioska Guangming zmieniła swoją strategię rozwoju i przekwalifikowała się z uprawy orzechów włoskich na ekoturystykę.
Li Bin, wieśniak z Guangming, który wcześniej sprzedawał orzechy włoskie w Internecie, obecnie prowadzi w wiosce ośrodek agroturystyczny. Ten trzydziestokilkuletniego mężczyzna jest świadkiem rozwoju wioski Guangming.
Słabe skomunikowanie wioski było kiedyś dużym problemem dla mieszkańców Guangming. Na szczęście ich sytuacja bytowa znacznie się poprawiła po wybudowaniu utwardzonej drogi i zorganizowaniu w 2008 roku festiwalu orzecha włoskiego, który przyczynił się do znacznego wzrostu cen orzechów włoskich.
Li wrócił do wioski Guangming w 2014 roku. Sprzedawał przez Internet sadzonki orzecha włoskiego i inne produkty rolne. Jednak od tego czasu cena orzechów włoskich zaczęła spadać. Ponadto, z uwagi na wysokość drzew orzechowych mieszkańcy wioski musieli zatrudniać wykwalifikowanych pracowników do zbierania owoców, co podniosło koszty produkcji.
Rok później wieś Guangming zaprosiła przedsiębiorstwa turystyczne do rozwoju ekoturystyki wiejskiej. W ubiegłym roku przychody wioski z turystyki wynosiły prawie 2 miliony juanów. Li również dołączył do branży, otwierając własny ośrodek agroturystyczny.
Rozwój wsi Guangming nie byłby możliwy bez pomocy władz lokalnych. Od 2008 r. prowadzonych jest wiele projektów dla wioski, które wspierają tworzenie sieci transportowej, parkingów i toalet turystycznych. „Tylko poprzez ulepszenie infrastruktury możemy pokazać nasze piękne otoczenie światu zewnętrznemu” – powiedział Yang Xin, rzecznik prasowy powiatu Yangbi, pracownik delegatury we wsi Guangming.
Ze względu na brak planowania i przemyślanych działań, biznes ekoturystyczny na początku nie działał zbyt dobrze, ale dzięki profesjonalnym firmom wprowadzonym do Guangming powstały zmodernizowane tereny widokowe, przyciągające coraz więcej turystów.
75 osób z 73 gospodarstw domowych w gromadzie Jiciping w wiosce Guangming pracuje w branży turystycznej w pobliżu własnego domu. Ich dochody wzrosły o ponad 1,8 miliona juanów. Ponadto, 42 gospodarstwa domowe zarobiły ponad 4 miliony juanów, wynajmując lub przekazując firmom turystycznym prawo zarządzania gruntem o łącznej wielkości 10 hektarów.
Władze Yangbi zorganizowały szereg szkoleń dla mieszkańców, pomagając im poprawić jakość usług. Szef partii w wiosce Guangming – Yang Xueming powiedział, że mieszkańcy wioski przybierają zupełnie nowy wygląd. Kiedyś uciekali przed komunikowaniem się z gośćmi, a teraz są entuzjastycznie nastawieni do rozmów z turystami.
„Wielu mieszkańców wioski wcześniej opuszczało wioskowe zebrania, dziś wszyscy chcą się przyłączyć, żeby nie umknęły im ważne informacje” – powiedział Wei Dingkui, dyrektor komitetu wioski.
Według Yang Jiana, zastępcy szefa komitetu eko-zarządzania wioski Guangming, kłusownictwo i nielegalne wyręby nie stanowią już problemu w wiosce. „Dzięki zalesieniom zawsze możemy zobaczyć dzikie zwierzęta. Poza tym, ustanowiliśmy również dwa punkty kontrolne, aby uniemożliwić nielegalne rozkopywanie terenów górskich”.
Do tej pory we wsi Guangming powstało 8 komitetów do spraw rzek, dróg, zwyczajów ludowymi, środowiska, ekologii, planowania, mediacji i spraw bezpieczeństwa. Wszyscy członkowie tych komitetów są mieszkańcami wioski.
Standaryzacja zarządzania wioską pomaga poprawić jej wizerunek – powiedział Ji Xiaodong, szef firmy rozwijającej turystykę w wiosce Guangmin. Dodał, że środowisko ekologiczne jest równie ważne jak powietrze.

Poprzedni

Technologie stojące za udanym lądowaniem chińskiego Chang’e-5 na Księżycu

Następny

Gospodarka 48 godzin

Zostaw komentarz