Ludzkość to jeden naród
świat ulicą przechodne państwa szanowne wędrują wieloma wiekami wojen niezgody rywalizacji towarzyszy im mgła tradycji za którą bez czerwonych okularów nie ujrzy się bratnich sobie kapłanów z lobbystami
świat ulicą przechodne państwa szanowne wędrują wieloma wiekami wojen niezgody rywalizacji towarzyszy im mgła tradycji za którą bez czerwonych okularów nie ujrzy się bratnich sobie kapłanów z lobbystami
urodzony w kontrrewolucji nosi koszulę pamiętająca pracę ojca na żeraniu zanim wystrzelono go jak hermaszewskiego w służbę ojczyźnie nie z księżyca w brązowych butach nosiła go pod piersią matka z magisterium lepszej jakości niż jej rówieśnice w japonii chadza w jednoosobowym pochodzie po majątku wie że mógłby sam…
Szalone Dni Muzyki przyśpieszają. W ubiegłym roku w ciągu trzech dni, w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyły się 52 koncerty. W roku bieżącym, także od piątku do ostatniej niedzieli września – o cztery więcej. Zainteresowanie publiczności też było niemal szalone, zresztą jak zawsze od pierwszej…
W ciągu ostatnich kilku lat (powiedzmy 6) przez krakowskie Teatry przewinęło się sporo Brechta. Zaryzykowałbym twierdzenie, że jest modny bardziej niż Szekspir, a tylko nieco mniej niż rodowity Krakus, Wyspiański. Teatr Słowackiego wystawił w 2018 r. Karierę Artura Ui, która to sztuka mogła zostać…
W epoce późnego Gomułki władze postanowiły przerwać wielowiekową tradycję Cyganów i osiedlić ich. Do Sokołowa również przybyło kilka rodzin, którym nie bez trudu włodarze miasta musieli zapewnić mieszkania. Z pracą było jeszcze gorzej. Zaproponowałem wówczas, że „problem Cyganów” rozwiążemy przez zorganizowanie zespołu pieśni i tańca.…
Tragikomedia Hanocha Levina weszła na afisz Teatru 6 Piętro pod zmienionym tytułem – grana była w Polsce od prapremiery w Teatrze Imka (reż. Artur Tyszkiewicz, 2010) jako „Sprzedawcy gumek”, a teraz jako „Handlarze gumek”. Sztuka miała już w Polsce kilka premier, ale od razu pierwszym…
My, twórcy i animatorzy kultury z byłego województwa siedleckiego od progów zabytkowego dworu Aurelii Reymontowej uratowanego przed zniszczeniem dzięki pieniądzom wojewódzkiego funduszu rozwoju kultury, wobec zagrożeń jakie dla twórczości i upowszechniania kultury przynosi traktowanie jej jak towaru w gospodarce kapitalistycznej apelujemy…
Już 26 czerwca na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego odbędzie się premiera „Mahamaya Electronic Devices”, spektaklu autorstwa uznanego dramatopisarza i laureata Paszportu Polityki Iwana Wyrypajewa. To dynamiczne przedstawienie, które prowokuje widzów do eksploracji własnej natury. Producentem jest startup Big Water, oprawę…
W Zemście na koniec zwycięża rozum. Zamiast perspektywy ciągnącej się zwady z krwawiącymi ofiarami, Fredro proponuje zawieszenie broni i pojednanie w imię racjonalnego podziału łupu. Łupem jest majątek Klary, który można podzielić między zwaśnione strony tak, żeby każdy był mniej więcej zadowolony…
Kojarzycie „Nasz nowy dom” emitowany na Polsacie? Jeden z tych show, gdzie prezentowana jest najpierw uboga rodzina mieszkająca w okropnych warunkach – grzyb na ścianie, meble z PRLu, brak ocieplenia domu, dzieci nie mające własnego pokoju itd. Słuchamy ich historii, o tym,…