48 godzin gospodarka

Stojakami PKP stoi

Nasze koleje mają się czym pochwalić! Jak oświadczyła państwowa firma PKP Polskie Linie Kolejowe, na kolejowej mapie Polski jest już ponad 8,6 tys. stojaków rowerowych na ponad 1200 stacjach i przystankach oraz przy ponad 300 dworcach. W ten oto sposób PKP Polskie Linie Kolejowe wspólnie z zarządcą dworców PKP S.A. i przewoźnikami zapewniają “wygodne łączenie podróży rowerem i pociągiem”. Montowane są one w miejscach oświetlonych, jak najbliżej peronów. PKP dokonały bowiem odkrycia, że “takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo jednośladów oraz wygodę pasażerów”. Okazuje się, że w ubiegłym roku najwięcej stojaków dla jednośladów PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontowały w województwie zachodniopomorskim – łącznie 65 stojaków na 13 stacjach i przystankach. Porażające osiągnięcie! Aż 85 stojaków w ciągu zaledwie jednego roku!!! Lokalizacje nowych stojaków wybierano na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. PKP PLK nie ustają w wysiłkach – i czekają na kolejne sugestie, gdzie powinny pojawić się stojaki rowerowe w tym roku.

Z rowerem do pociągu

W polskich pociągach rowery można przewozić tylko w wyznaczonych wagonach i miejscach, które do tego zostały wskazane. W przypadku, co bardzo częste, braku takiego wagonu jednoślady przewozi się w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu pociągu. Nie można tego robić w ekspresach, gdzie rower przewozimy wyłącznie w wagonie przystosowanym do przewozu rowerów oraz na miejscu do tego wyznaczonym. Jeśli takiego wagonu czy miejsca nie ma, roweru po prostu nie przewozimy. W każdym pociągu Pendolino są miejsca przeznaczone na rowery: do tego celu służą 4 specjalne wieszaki. Natomiast w składach Flirt3 oraz PesaDart, do dyspozycji pasażerów jest po 6 wieszaków na rowery. Wszystkich takich wieszaków jest jednak generalnie za mało, dlatego przed planowaniem podróży warto sprawdzić, czy w danym pociągu zostały wyznaczone miejsca do przewozu rowerów. Przewóz roweru jest odpłatny (jeden podróżny może wieźć jeden rower), cena wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy.

Kto dożyje, ten zobaczy

Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że wzrost wydatków na ochronę zdrowia będzie zgodny z założeniami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która przewiduje, iż nakłady na zdrowie już w 2024 r. osiągną poziom 6 proc. naszego produktu krajowego brutto. Takie zapewnienie uzyskał szef resortu zdrowia od ministra finansów, zaniepokojony doniesieniami, iż miałoby to nastąpić dopiero w 2050 r.

Zarobią na naszych nałogach

W 2020 r. Ministerstwo Finansów podniesie o 3 proc. akcyzę na napoje alkoholowe, susz tytoniowy oraz wyroby tytoniowe. Budżet chce na tym zarobić ponad 1,1 mld zł w przyszłym roku. Budżet trzeszczy w szwach, więc odpowiedzialni Polacy powinni go wesprzeć, pijąc i paIąc jak najwięcej.

147

– tyle przypadków kradzieży elementów kolejowej sieci trakcyjnej zanotowano w Polsce w ubiegłym roku. Złodziejom zależy zwłaszcza na drutach z cennych metali. Coraz skuteczniejsze metody zapobiegania takim zdarzeniom sprawiły jednak, że ich liczba spada: jeszcze w 2017 r. zanotowano 221 kradzieży trakcji.