Gospodarka 48 godzin

Kanał rośnie
Trwają prace przy budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Zakończono zbrojenie i betonowanie dna śluzy na kanale żeglugowym. Obecnie trwa zbrojenie i betonowanie ścian śluzy oraz tzw. kanałów obiegowych. Ponadto rozpoczęło się pogłębianie dna Zalewu Wiślanego na trasie kanału żeglugowego. Wykonuje je specjalnie sprowadzona do Polski wydajna pogłębiarka, uchodząca za najnowocześniejszą z pracujących w naszym kraju. Gotowy jest już most południowy i trwają prace przy budowie mostu północnego. Stawiana jest jego stalowa konstrukcja. Dzięki temu, że powstaną dwa mosty, jeśli statek będzie przepływał przez kanał, nie trzeba będzie wstrzymywać ruchu samochodowego. – Pod koniec tego roku, po montażu wrót śluzy i ich uruchomieniu, dokonamy pełnego przekopania kanału żeglugowego – powiedział Mariusz Sasin (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa), przedstawiciel konsorcjum wykonującego przekop. Oficjalne zakończenie inwestycji zaplanowano na rok 2023, niedługo przed wyborami parlamentarnymi.

Husarz i rotmistrz
Dwie państwowe instytucje: przewoźnik pasażerski PKP Intercity oraz Instytut Pileckiego, połączyły siły, aby uczcić 120 – lecie urodzin Witolda Pileckiego. Z tej okazji jedna z lokomotyw kursujących do Berlina została oklejona okolicznościową grafiką. Oklejono lokomotywę EU-44 Husarz, która będzie prowadzić pociągi kursujące między Warszawą a Berlinem. Na lokomotywie, w językach polskim i angielskim, umieszczono hasło: Jego odwaga inspiruje – His courage is inspiring, co stanowi nawiązanie do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 r., wzywającej do ustanowienia 25 maja, rocznicy śmierci rotmistrza Pileckiego, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. – Przedstawienie Jego wizerunku na lokomotywie, która będzie przemierzała nie tylko polskie, ale i zagraniczne szlaki pomoże w szerzeniu wiedzy o wielkim Polaku. Cieszę się, że PKP Intercity znów pamięta o naszej historii, bo to nie pierwsza taka inicjatywa narodowego przewoźnika kolejowego. Tak Spółki Skarbu Państwa, zwłaszcza te największe o zasięgu ogólnokrajowym, powinny rozumieć swoją misję. Bo nie są tylko „zwykłymi” podmiotami gospodarczymi, nastawionymi na zysk. To niezwykle ważne, aby kolejne pokolenia Polaków mogły czerpać wzór z bohaterskiej postawy Witolda Pileckiego – podkreślił Maciej Małecki, wiceminister w resorcie Aktywów Państwowych. PKP Intercity nie należy do naszych najpunktualniejszych przewoźników kolejowych. Z pewnością jednak lokomotywa oklejona wspomnianą grafiką, a w dodatku kursująca na tak prestiżowej trasie, nie będzie miała na swym koncie żadnych opóźnień.

Uprawy w normie
Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że produkcja głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2021 r. mieści się w wieloletniej normie. Zbiory zbóż podstawowych i mieszanek zbożowych wstępnie szacuje się na około 27,4 mln ton, czyli o około 4 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Za to zbiory zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na około 3,2 mln ton, czyli o około 4 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Produkcja warzyw gruntowych wyniesie ok. 3,9 mln t, o niespełna 2 proc. mniej niż w roku poprzednim. Z kolei zbiory owoców z drzew będą o 3,3 proc. wyższe od ubiegłorocznych i wyniosą ponad 4,0 mln t.