Nowe prawo poprawi codzienność osób z niepełnosprawnościami

28 cze 2025

28 września 2025 r. wchodzi w życie Polski Akt Dostępności, która wdraża unijne regulacje mających na celu zapewnienie równego dostępu do produktów i usług dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób o szczególnych potrzebach. 

W dużej mierze przepisy dotyczą konsumenckich systemów komputerowych i operacyjnych; terminali płatniczych, biletomatów, czy też bankomatów; telefonów, tabletów oraz telewizorów; czytników e-booków; stron internetowych i aplikacji mobilnych związane z transportem pasażerskim; a także usług bankowości detalicznej i zakupów on-line. 

– Dzięki tym zmianom Polska stanie miejscem bardziej dostępnym – mówiła podczas konferencji prasowej wiceministra funduszy Monika Sikora. 

Zgodnie z danymi Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, w Polsce mieszka około 5,5 mln osób z niepełnosprawnościami, co stanowi 14,3 proc. całej populacji.  

– To bardzo duża grupa odbiorców, która bardzo często jest wykluczona. Tym bardziej, że nasze społeczeństwo się starzeje i co czwarty Polak jest seniorem i im również musimy zapewnić możliwości do korzystania z produktów i usług – podkreśliła.  

– Dziś wiele osób nie korzysta z zakupów on-line, ponieważ strony są dla nich niedostępne – podkreśliła. 

Przepisy dotyczą sektora prywatnego, wcześniej do takich działań został zobowiązany sektor publiczny. Na ten cel można przedsiębiorcy mogą pozyskać z funduszy europejskich 240 mln zł oraz szkolenia. Z nowych obowiązków zostali zwolnieni mikroprzedsiębiorcy. 

Biletomat, bankomat, handel on-line muszą stać się dostępne dla każdego konsumenta 

– Biletomat, bankomat, handel on-line muszą stać się dostępne dla każdego konsumenta i uwzględniać to, że każdy z nas jest inny i ma swoje ograniczenia – mówił podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.  

Ustawa wprowadza również wymóg postrzegalności i wymagalności.  

– To pierwszy krok, w następnych zostanie wprowadzony wymóg dostępności i u wszystkich przedsiębiorców, we wszystkich usługach – podkreślił. 

– Dziś wszyscy rozumieją, jak ważna jest dostępność np. budynków, nadszedł czas na usługi – dodał.


Źródło: Lewica

Najnowsze

Nazio rządzi!

Nazio rządzi!

Naziopolo przestaje być śmieszne, kiedy polityczni idioci traktują je poważnie. Wersalu w polskich internetowych...

Sprawdź również

Od nagonki do przemocy

Od nagonki do przemocy

Dorosły facet pobił ukraińskiego nastolatka w Warszawie. Nagonka na osoby LGBT przestała się najwidoczniej klikać, więc polityczna szczujnia potrzebuje nowego wroga. „Dawid był z kolegami, z którymi wracał znad jeziorka Czerniakowskiego w Warszawie. Była sobota, po...

Nazio rządzi!

Nazio rządzi!

Naziopolo przestaje być śmieszne, kiedy polityczni idioci traktują je poważnie. Wersalu w polskich internetowych salonach politycznych nie będzie. Bo króluje tam „naziopolo”. Czysto polska „doktryna odstraszania”. Polegająca na ciągłym straszeniu polskiego „ciemnego...

Nawrocki odebrał Zełenskiemu Order Orła Białego

Nawrocki odebrał Zełenskiemu Order Orła Białego

Prezydent Karol Nawrocki odebrał Wołodymyrowi Zełenskiemu Order Orła Białego, najwyższe polskie odznaczenie państwowe. Decyzję podjął po konsultacji z Kapitułą Orderu Orła Białego. Powodem była zgoda prezydenta Ukrainy na nadanie jednej z jednostek Sił Zbrojnych...

Publiczny szpital, prywatny folwark. Państwo dla swoich

Publiczny szpital, prywatny folwark. Państwo dla swoich

To nie wypadek przy pracy. To dziurka od klucza, przez którą wystarczyło zajrzeć, żeby zobaczyć, jak działa folwark. Sprawa Dawida Kacprzyka ujawniła mechanizm, który nie powstał wczoraj. 28-letni lekarz i radny Koalicji Obywatelskiej zarabiał w miejskim szpitalu...

Prywatyzacja dla mas, publiczna ochrona zdrowia dla elit

Prywatyzacja dla mas, publiczna ochrona zdrowia dla elit

Czytam, że: „działacze Koalicji Obywatelskiej korzystali ze szpitalnego oddziału ratunkowego Warszawskiego Szpitala Południowego na preferencyjnych warunkach. Byli przyjmowani błyskawicznie, poza kolejką”, informuje Zero.pl. „Polityczni VIP-owie nie musieli czekać na...