48 godzin sport

Musi powalczyć z nowotworem
Amerykańska tenisistka Nicole Gibbs wycofała się z tegorocznego turnieju French Open na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w Paryżu. Przyczyną jest wykryty u niej rzadki rodzaj nowotworu jamy ustnej. 26-letnia zawodniczka, zajmująca obecnie 117. miejsce w rankingu WTA, w piątek 17 maja ma przejść operację, ale twierdzi, że rokowania są dobre i powinna wrócić do gry już w czerwcu na kwalifikacje do Wimbledonu. Okres rekonwalescencji po czekającym ją zabiegu trwa od czterech do sześciu tygodni, ale tenisistka zamierza go skrócić.

Tragiczna śmierć mistrzyni
Rosyjska panczenistka Kłara Gusiewa, mistrzyni olimpijska z 1960 roku, zginęła w wieku 82 lat w Moskwie w wypadku drogowym. Była pierwszą w historii złotą medalistką igrzysk na dystansie 1000 m. Jedną z jej rywalek była Polka Helena Pilejczyk, która zajęła piąte miejsce. Do wypadku doszło w południowej części rosyjskiej stolicy. Gusiewa wracała tam właśnie po wizycie w Riazaniu, gdzie rozpoczęła sportową karierę. Gdy przekraczała ulicę na przejściu dla pieszych, została potrącona przez samochód. Wezwani przez sprawcę na miejsce ratownicy próbowali przywrócić akcję serca, ale w szpitalu stwierdzono zgon.

Tomasz D. kradł na potęgę
Prokuratura okręgowa w Opolu zwróciła się o pomoc do śledczych z Włoch i Holandii w sprawie potencjalnych oszustw, jakich mógł się dopuścić na szkodę zawodników i trenera klubu siatkarskiego ZAKSA Kędzierzyn-Koźle jego były menedżer Tomasz D. Według ustaleń śledztwa do działań na szkodę dwóch zawodników miało dojść między lipcem 2015 a sierpniem 2018 roku. Tomasz D. działając z upoważnienia cudzoziemców związanych z klubem, zamiast regulować ich należności podatkowe i ubezpieczeniowe, wpłacał pieniądze na swoje konto. Zatrzymany w lutym tego roku podczas śledztwa przyznał się do zarzucanych mu czynów. Z aresztu wyszedł po wpłaceniu pół miliona złotych poręczenia majątkowego. Teraz prokuratura wystąpiła z europejskim nakazem dochodzeniowym do śledczych we Włoszech i Holandii, by przesłuchali przebywających w tym krajach trzech innych byłych zawodników ZAKSY i trenera. Za zarzucane czyny Tomaszowi D. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Wyrok dla kibola z maczetą
Sąd w Krakowie skazał na 15 lat pozbawienia wolności Wojciecha L., oskarżonego o to, że maczetą śmiertelnie zranił w rękę 23-letniego Łukasza D., doprowadzając do jego śmierci w wyniku wykrwawienia. Sprawca i ofiara zdarzenia, do jakiego doszło w połowie czerwca 2013 roku w Krakowie, byli kibicami klubów piłkarskich. Wojciech L. musi ponadto zapłacić 200 tys. złotych zadośćuczynienia rodzinie ofiary. Wyrok nie jest prawomocny.

Degradacja zamiast awansu
US Palermo zajął trzecie miejsce w Serie B i szykował się do występów w barażach o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej we Włoszech, ale Włoski Związek Piłki Nożnej (FIGC) karnie zdegradował zespół do trzeciej ligi. To sankcja za nieprawidłowości finansowe spowodowane działalnością byłego prezesa klubu, Maurizio Zampariniego, który został oskarżony o pranie pieniędzy przy sprzedaży klubu. W zespole Palermo gra dwóch Polaków – były gracz Piasta Gliwice Radosław Murawski oraz były obrońca Wisły Płock Przemysław Szymiński. Obaj byli w tym sezonie podstawowymi zawodnikami. Murawski wystąpił w 32 spotkaniach, a Szymiński w 20. Obaj mają kontrakty ważne jeszcze do czerwca 2020 roku. Palermo jest zadłużone na ponad 20 mln euro, zawodnicy nie dostają wypłat od wielu miesięcy. Na degradacji Palermo skorzystają inne kluby. W barażach wystąpi 9. AC Perugia Calcio, a bezpośredniego spadku uniknie US Foggia, która zagra w barażach o pozostanie w Serie B.

Sędziowie na lekkiej bani
Po meczu piłkarskim 30. kolejki III ligi Stal Kraśnik – Chełmianka Chełm, rozegranym na Stadionie Miejskim w Kraśniku, organizator zawodów wezwał policję, bo jego zdaniem dwóch arbitrów liniowych było „na bani”. Zawiadomienie zostało przyjęte i funkcjonariusze kraśnickiej policji pojawili się na boisko niemal równo z gwizdkiem kończącym spotkanie. Zaprowadzili obu sędziów liniowych do budynku klubowego, gdzie przeprowadzili u nich badanie na obecność alkoholu. Wezwanie okazało się uzasadnione, bo alkomat wykazał u jednego z arbitrów 0,3 promila alkoholu w organizmie, a u drugiego 0,6 promila. Sędzia główny był natomiast trzeźwy. O zdarzeniu poinformowało biuro prasowe Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku. W podanym komunikacie podano także, iż wobec obu sędziów liniowych zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie ich „w związku z wykonywaniem czynności zawodowych pod wpływem alkoholu”. Stosowne powiadomienie wysłano też do Polskiego Związku Piłki Nożnej. Mecz Stali Kraśnik, która zajmuje 8. miejsce w IV grupie III ligi, z zajmującą 11. lokatę Chełmianką zakończył się wynikiem 1:1.

Zmiany w norweskiej kadrze skoczków narciarskich
Norweski Związek Narciarski przedstawił kadrę w skokach narciarskich na sezon 2019/2020. W drużynie prowadzonej od 2011 roku przez austriackiego trenera Alexandra Stoeckla znalazło się ośmiu zawodników. W porównaniu z poprzednim sezonem nie ma wśród nich Kennetha Gangnesa i Andreasa Stjernena, którzy zakończyli kariery. Na ich miejsce powołano Mariusa Lindvika, Robina Pedersena oraz Thomasa Aasena Markenga. Pozostała piątka skoczków to tuzy tej dyscypliny sportu: Anders Fannemel, Johann Andre Forfang, Halvor Egner Granerud, Robert Johansson i Daniel-Andre Tande.