FIFA chce więcej zmian

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) rozważ wprowadzenie tymczasowo w oficjalnych meczach pięciu zmian w regulaminowym czasie gry, zamiast trzech możliwych obecnie.

Większa liczba zmian to reakcja na ostrzeżenia lekarzy sportowych, którzy obawiają się gwałtownego wzrostu liczby kontuzji po wznowieniu przerwanych przez pandemię Covid-19 rozgrywek. Piłkarze od wielu tygodni trenują jedynie indywidualnie w domach, a jeśli rozgrywki zostaną wznowione, będą mieli bardzo mało czasu na wypracowanie odpowiedniej formy, co może zwiększyć ich podatność na urazy.
Propozycję FIFA musi zaakceptować nadzorująca przepisy piłki nożnej IFAB. Nowy przepis ma obowiązywać we wszystkich rozgrywkach, zarówno w tym sezonie, jak i w turniejach, które zakończą w połowie przyszłego roku, a być może zostanie przedłużony nawet do końca 2021. To oznacza, że jeśli zostanie wprowadzony, to na przełożonych z powodu pandemii przyszłorocznych mistrzostwach Europy oraz w Copa America trenerzy będą mogli dokonywać w meczu pięciu zmian.