Korupcja w portugalskim futbolu

jtk

W poniedziałek 9 listopada do siedzib trzech klubów portugalskiej ekstraklasy – Benfiki Lizbona, Sportingu Lizbona oraz Santa Clara, wkroczyli w asyście funkcjonariuszy policji przedstawiciele tamtejszego wymiaru sprawiedliwości.

To efekt ustaleń w śledztwie dotyczącego korupcji oraz prania pieniędzy przy transferach piłkarzy. Prokurator generalny kraju z Półwyspu Iberyjskiego poinformował, że policja sądowa oraz administracja skarbowa pod kierownictwem Ministerstwa Publicznego dokonały blisko 30 przeszukań w ciągu jednego dnia. „Badamy szereg spraw ze świata piłki nożnej, które mogą dotyczyć następujących przestępstw: niezależne uzyskanie korzyści majątkowej, czynna i bierna korupcja, kwalifikowane oszustwa podatkowe i pranie pieniędzy.
„Dochodzenie dotyczy również nabycia praw sportowych i marketingowych przez zawodników tutejszych klubów piłkarskich, nieopodatkowanych pożyczek udzielonych jednemu z tych klubów, a także firmie sportowej przez obywatela Singapuru, który ma udziały w spółkach zlokalizowanych na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych oraz rachunków tego samego i innego klubu do obiegu pieniędzy” – poinformowali prowadzący śledztwo prokuratorzy. Wszystkie wymienione na początku kluby potwierdziły oficjalnie, że należące do nich budynki zostały przeszukane przez funkcjonariuszy policji. Przedstawiciele Sportingu Lizbona nawet dodali w oświadczeniu, że mocno popierają działania wymiaru sprawiedliwości mając na celu poprawę kondycji, w jakie znajduje się portugalska piłka. Dodali również, że prowadzone śledztwo dotyczy nieprawidłowości z okresu między 2011 a 2014 rokiem.
Drugi klub ze stolicy Portugalii, Benfica, w komunikacie przesłanym do mediów podkreślał pełną gotowość do współpracy z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości. To ważna informacja przede wszystkim dlatego, że głównym podejrzanym o udział w aferze jest prezydent Benfiki, Luis Filipe Vieira. 71-letniego działacza czeka już jeden proces w sprawie korupcji, a ponadto przeciwko niemu prowadzone jest dochodzenie urzędu skarbowego dotyczące oszustw podatkowych. „Prezydent Vieira zachowuje spokój i cały swój czas poświęca Benfice” – napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej 37-krotnych mistrzów Portugalii.

Poprzedni

NBA prezentem na święta

Następny

Wielka świąteczna smuta

Zostaw komentarz