Problem VIP-ów z PZPN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali we wtorek sześć osób podejrzanych o wyłudzenie ponad dwóch milionów złotych od Zakładów Chemicznych Police. Wśród zatrzymanych jest Łukasz B., sędzia piłkarski i syn wiceprezesa PZPN.

Do akcji CBA i ŻW (jeden z zatrzymanych jest żołnierzem Wojska Polskiego) doszło we wtorek rano. W komunikacie Centralnego Biura Antykorupcyjnego podano, że „Postępowanie dotyczy podejrzenia nieprawidłowości finansowych w działalności fundacji, występującej w imieniu AZS Koszalin SA”. Konkretnie chodzi o fundację All Sports Promotion, której założycielem i prezesem jest rzeczony Łukasz B., 37-letni obecnie były piłkarz Amiki Wronki (2000-2002) i Pogoni Szczecin (2003), a od 2004 roku sędzia piłkarski.

Jego ojciec jest wpływowym działaczem piłkarskim, od 2004 roku prezesem Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej, a od trzech kadencji także wiceprezesem PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego. Był również posłem na Sejm V kadencji (2005-2007) z ramienia Samoobrony.

W latach 2011-2013 fundacja reprezentująca koszykarski AZS Koszalin podpisywała umowy o świadczenie usług reklamowych z Zakładami Chemicznymi Police, ale część przekazywanych przez ten podmiot pieniędzy nie trafiła do AZS Koszalin. Śledczy ustalili, że klub otrzymał jedynie 600 tys. z 2,5 mln złotych, jakie miały do niego trafić. Z analizy dokumentów fundacji i innych podmiotów wynika, że „środki te zostały przelane na konto innej fundacji, a następnie przekazane na rzecz spółki i wypłacone przez jej wspólników”.

Zatrzymania B. i innych podejrzanych to odprysk tzw. afery melioracyjnej, w której głównym podejrzanym jest Stanisław Gawłowski, były sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej.