Gospodarka 48 godzin

Cisi i układni
W ostatni piątek nastąpiło oficjalne ukończenie budowy gazociągu Nord Stream 2, co stanowiło, jak piszą niemieckie media, pożegnalny prezent odchodzącej kanclerz dla Władimira Putina. A także dowód woli utrzymywania jak najlepszych stosunków między Niemcami i Rosją. Z tej okazji kanclerz Angela Merkel, która gościła w Polsce, oświadczyła jednoznacznie, iż popiera budowę Nord Stream 2. Co na to strona polska? Oczywiście nic. Warto w tym momencie poprosić, by Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pochwalił się wynikami swych ciężkich i obszernie reklamowanych prac, które miały wstrzymać budowę Nord Stream 2. Panie prezesie Tomaszu Chróstny – teraz jest właśnie idealny moment, żeby poinformować o tym, co w tej sprawie zrobił UOKiK! Może wyręczy Pan premiera Mateusza Morawieckiego, który jak zwykle w podobnych sytuacjach wykazuje olbrzymią wstrzemięźliwość w słowach. Ów brak reakcji premiera jest jednak zrozumiały, bo przecież, jak oświadczył on po rozmowie z Angelą Merkel, polskie firmy rosną razem z niemieckim partnerami, a Niemcy są naszym głównym partnerem handlowym. Tak więc, PiS-owscy propagandyści mogą ujadać na Niemcy, ale przedstawiciele polskiego rządu na pewno nie powiedzą niczego, co mogłoby wywołać zmarszczenie brwi u pani kanclerz.

Badają ceny, ale nie te
W tym roku, ze względu na wysoką podaż świeżych jabłek oraz poziom zapasów po zeszłorocznych zbiorach, ceny jabłek w skupach są bardzo niskie. Według danych Światowego Stowarzyszenia Producentów Jabłek i Gruszek w lipcu 2021 r. zapasy jabłek w Polsce wynosiły 133 tys. ton, czyli 11 razy więcej niż w lipcu 2020 r. Były one również wyższe niż w lipcu 2019 r., a zatem w rok po rekordowych zbiorach z 2018 r. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów polecił inspektorom Inspekcji Handlowej przeprowadzenie kontroli w punktach skupu. „Mają oni zbadać, czy trudnego położenia sadowników nie próbują wykorzystywać podmioty skupujące oraz przetwarzające jabłka, w szczególności poprzez zawarcie zmów cenowych czy nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej. Chcemy zweryfikować, czy punkty skupu i przetwórcy nie wykorzystują niezgodnie z prawem sytuacji rynkowej do dodatkowego zaniżania cen skupu jabłek” – stwierdził prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Prezesowi Chróstnemu warto zasugerować, aby zbadał raczej ceny detaliczne jabłek, które mimo rekordowych zbiorów i zapasów, są w obecnym szczycie sezonu owocowego na zbójecko wysokim poziomie.

Podatek wzrośnie
W przyszłym roku zwiększą się i obowiązki przedsiębiorców, i faktyczne podatki płacone przez firmy. Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy każdego miesiąca będą musieli wskazywać podstawę do składki zdrowotnej. Jednocześnie, w związku z tym, że składka zdrowotna liczona ma być od dochodu i nie może być mniejsza niż 9 proc. minimalnego wynagrodzenia, wzrośnie ona z minimum 53 zł miesięcznie do co najmniej 213 zł miesięcznie od każdego zatrudnionego na umowie o pracę. W ten sposób rząd PiS promuje zatrudnianie ludzi na umowach śmieciowych. Podwyżka składki spowoduje, że przedsiębiorstwa już nie będą płacić podatku wynoszącego 19 proc. dochodów lecz, jak obliczają eksperci, będzie to prawie 24 proc.