10 lipca 2024

Arsenal wreszcie pokonał Manchester City!

The new signings, Arsenal’s English midfielder Declan Rice (L), Arsenal’s German midfielder Kai Havertz (C) and Arsenal’s Dutch defender Jurrien Timber (R) pose with the trophy as Arsenal players celebrate winning the English FA Community Shield football match between Arsenal and Manchester City at Wembley Stadium, in London, August 6, 2023. Arsenal won after a 4-1 penalty shoot-out win, following the 1-1 draw in 90 minutes. (Photo by JUSTIN TALLIS / AFP) / NOT FOR MARKETING OR ADVERTISING USE / RESTRICTED

Piłkarze Arsenalu Londyn po rzutach karnych pokonali Manchester City w meczu o Tarczę Wspólnoty na stadionie Wembley. „Obywatele” prowadzili po golu Cole’a Palmera, ale w doliczonym czasie wyrównał Leandro Trossard.

Zawodnicy Pepa Guardioli mieli szansę na czwarte trofeum w tym roku. Wcześniej triumfowali w Lidze Mistrzów oraz sięgnęli po mistrzostwo i Puchar Anglii. Mecz o Tarczę Wspólnoty tradycyjnie rozgrywany jest tydzień przed początkiem Premier League. Mierzą się w nim mistrz ze zdobywcą Pucharu Anglii. Manchester City wygrał ligę i puchar, więc ich rywalem byli wicemistrzowie Anglii – Arsenal.

Obie ekipy zagrały w silnych składach. W drużynie „Kanonierów” wystąpił pozyskany latem z Chelsea Londyn Kai Havertz oraz Declan Rice wykupiony z West Hamu United. W zespole „The Citizens” zadebiutował Mateo Kovacic, który przez ostatnie cztery sezony grał w Chelsea. Rodri w 14. minucie sprzed pola karnego zdecydował się na strzał po ziemi, ale piłka przelaciała obok słupka. Piłkarze Arsenalu w 25. min zmarnowali dokonałą okazję. Havertz z bliska strzelił wprost w bramkarza Stefana Ortegę. Do odbitej piłki dobiegł Gabriel Martinelli, ale John Stones zablokował dobitkę. Havertz stanął przed kolejną dobrą szansą w 40. min, lecz Ortega ponownie udaremnił atak „Kanonierów”. Po chwili Rodri zauważył, że Aaron Ramsdale wyszedł z bramki, więc Hiszpan zdecydował się na strzał z połowy boiska, ale piłka przeleciała nad poprzeczką.

Na początku drugiej połowy Julian Alvarez z rzutu rożnego dośrodkował, a Stones wyskoczył najwyżej i uderzył głową, lecz Ramsdale instynktownie obronił. Trener Pep Guardiola około 60. min dokonał trzech zmian. Z boiska zeszli Kovacic, Erling Haaland i Jack Grealish, a zastąpili ich Kevin de Bruyne, Phil Foden i Cole Palmer, który po chwili stanął przed doskonałą szansą, ale jego strzał zablokował Jurrien Timber. 21-letni pomocnik został bohaterem w 77. min. De Bryune podał do wbiegającego w pole karne Palmera, który zszedł na swoją lepszą lewą nogę i strzelił efektownego gola. Następnie po koronkowej akcji Foden mógł podwyższyć na 2:0, ale z kilku metrów trafił w Ramsdale’a. Sędzia doliczył aż osiem minut, jednak gra trwała jeszcze dłużej. W 90+11. min Leandro Trossard wbiegł w pole karne i zdecydował się na strzał. Piłka odbiła się Manuela Akanji’ego, zmieniła tor lotu i wpadła do bramki. Remis 1:1 oznaczał, że zwycięzca zostanie wyłoniony po rzutach karnych.

Pierwszą „jedenastkę” wykorzystał Martin Oodegard, ale Kevin de Bryune trafił w poprzeczkę. W drugiej serii nie pomylili się Leandro Trossard i Bernardo Silva. Następnie karnego strzelił Bukayo Saka, ale strzał Rodriego został obroniony przez Ramsdale’a. Decydujący rzut karny wykorzystał Fabio Vieira, dzięki czemu Arsenal wygrał 4-1.

„Kanonierzy” sięgnęli po Tarczę Wspólnoty siódmy raz 17. w historii. Wcześniej dokonali tego w 2020 roku. Pierwsze trofeum w Arsenalu zdobył reprezentant Polski Jakub Kiwior, który jednak nie zagrał w tym meczu.

Rozgrywki Premier League rozpoczną się w najbliższy piątek. Na inaugurację beniaminek Burnley podejmie broniący tytułu Manchester City. Natomiast w sobotę Arsenal zmierzy się z Nottingham Forest.