26 kwietnia 2024

Klimow na czele stawki

Rosjanin Jewgienij Klimow, który wygrał konkurs indywidualny Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle, został pierwszym liderem klasyfikacji generalnej. W Pucharze Narodów liderami jest reprezentacja Polski.

Klimow osiągnął na skoczni im Adama Małysza w Wiśle-Malince najlepszy wynik w karierze. Co więcej, został pierwszym w historii Rosjaninem, który wygrał zawody Pucharu Świata. Za triumf w Wiśle uzyskał 100 punktów i oczywiście jest liderem klasyfikacji generalnej. Polscy skoczkowie po zwycięstwie w sobotnim konkursie drużynowym byli trochę rozczarowani wynikami w konkursie indywidualnym. Lider biało-czerwonych Kamil Stoch zajął czwarte miejsce, a do miejsca na podium zabrakło mu ledwie 0,3 pkt. W czołowej „10” zmieścili sie jeszcze Piotr Żyła i Dawid Kubacki, którzy zajęli odpowiednio szóste i ósme miejsce. Pucharowe punkty zdobył też Jakub Wolny, który zajął 23. pozycję oraz Maciej Kot, który był jednak dopiero 29. Zdecydowanie najsłabiej z najlepszej szóstki naszych skoczków wypadł w Wiśle Stefan Hula, który odpadł już po pierwszej serii.

Polacy z dorobkiem 532 punktów znaleźli się na czele klasyfikacji Pucharu Narodów, jednak nad drugą w zestawieniu ekipą Niemiec mają tylko cztery punkty przewagi. Trzecie miejsce zajmują Austriacy (334 pkt), czwarte Japonia (322), a piąte Rosja (250). Sensacją był wybitnie nieudany występ norweskich skoczków. Ich drużyna zajęła dopiero dziesiąte miejsce, ale głównie z powodu dyskwalifikacji Roberta Johanssona za niezgodny z przepisami kombinezon. Zapowiadany przez Norwegów wielki rewanż w niedzielnym konkursie indywidualnym także im nie wyszedł, bo najlepszy z nich Johanna Andre Forfanga zajął dopiero dziesiąte miejsce, zaś Daniel Andre Tande i Andreas Stjernen odpadli już po pierwszej serii.