26 kwietnia 2024

Kubacki i Szwab mistrzami kraju

Dawid Kubacki pod nieobecność przeziębionego Kamila Stocha wygrał na skoczni Skalite w Szczyrku letnie mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. W rywalizacji mężczyzn uczestniczyło aż 60 zawodników, natomiast w zmaganiach kobiet wzięło udział 12 zawodniczek. Najlepsza z nich okazała się Joanna Szwab. W Niedzielnym konkursie drużynowym triumfowała ekipa WWS Wisły I.

W pierwszej serii konkursowej mistrz świata uzyskał odległość 98,5 metra i mając 135,3 pkt na koncie objął prowadzenie. W drugiej rundzie Kubacki skoczył jednak słabiej, uzyskując dopiero szósty rezultat, ale zwycięzcy ostatniego Turnieju Czterech Skoczni wystarczyło to do utrzymania pierwszego miejsca. Drugiego w klasyfikacji końcowej Andrzeja Stękałę wyprzedził jednak tylko o jeden punkt. Ale wygrywając letnie mistrzostwa Polski Kubacki przedłużył swoją zwycięską passę w tym okrojonym przez pandemię koronawirusa letnim sezonie – wcześniej triumfował w Memoriale Olimpijczyków oraz w dwóch konkursach Letniej Grand Prix w Wiśle. A przy okazji warto przypomnieć, że tw przeszłości latem wygrywał letnie mistrzostwa w 2013 i 2015 roku.
Zdobywca srebrnego medalu, Andrzej Stękała, na co dzień zawodnik AZS Zakopane, po pierwszej serii miał 2,5 punktu straty do lidera, ale w drugiej był od niego o 1,5 punktu lepszy, mógł więc być ze swojego występu zadowolony. Trzecią lokatę w konkursie zajął Klemens Murańka (TS Wisła Zakopane), a tuż za podium uplasował się Aleksander Zniszczoł, który był drugi w kwalifikacjach, piąty po pierwszej serii i najlepszy w drugiej rundzie. Kolejne miejsca zajęli Maciej Kot, Stefan Hula, Paweł Wąsek i Kacper Juroszek. Dopiero na dziewiątej pozycji znalazł się broniący tytułu Piotr Żyła, a czołową dziesiątkę zamknął Arkadiusz Jojko. Z powodu przeziębienia w konkursie nie uczestniczył Kamil Stoch.
W rywalizacji pań wystartowało 12 zawodniczek. Tytuł mistrzyni Polski wywalczyła Joanna Szwab. To jej pierwszy triumf w letniej edycji mistrzostw kraju, które są rozgrywane od 2014 roku. Wcześniej ta zawodniczka dwukrotnie zajmowała trzecią lokatę, a raz była druga, ale przed rokiem w Zakopanem triumfowała też w zimowej edycji mistrzostw Polski.
W rozegranych w niedzielę zawodach drużynowych triumfował zespół WWS Wisła I, przed AZS Zakopane i TS Wisła Zakopane.