16 kwietnia 2024

Polscy piloci mistrzami i wicemistrzami świata

Krzysztof i Kamil Wieczorkowie triumfowali w mistrzostwach świata w lataniu rajdowym, które rozegrano w RPA. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyli Michał Wieczorek i Marcin Kwiatosz. Polacy obronili tytuł drużynowych mistrzów świata wywalczony cztery lata temu w słowackiej Dubnicy.

Trzecie miejsce i brązowy medal zdobyli reprezentanci RPA Nigel Hopkins i Mary de Klerk. W RPA startowało pięć polskich załóg. „Wyniki trzeciej konkurencji, która odbyła się w środę, otrzymaliśmy z opóźnieniem ze względu na złożone protesty dotyczące konkurencji lądowań. Okazało się, że pas do lądowania, który został wyłożony na lotnisku Kokoriba, był zbyt wąski i niezgodny z regulaminem rozgrywania zawodów. W związku z czym organizatorzy unieważnili punktację za lądowanie w tej konkurencji, którą wygrali Franzuci Olivier Riviere i Jerome Jireau (125 pkt karnych), wyprzedzając Krzysztofa i Kamila Wieczorków (150) oraz Czechów Petra Jonasa i Marka Velata (182)”. – podaje portal krakow.naszemiasto.pl Oprócz złotego i srebrnego medalu w rywalizacji załóg i tytułu w drużynie, Krzysztof i Kamil Wieczorkowie zdobyli złoty medal w konkurencji lądowań, a brązowy w tej samej konkurencji Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz. Puchar Air BP Trophy za nawigację i obserwację otrzymali Krzysztof i Kamil Wieczorkowie. W poprzedniej edycji rajdowo-nawigacyjnych samolotowych mistrzostw świata w słowackiej Dubnicy nad Vahom Polacy zdobyli tytuł drużynowych mistrzów świata i dwa medale indywidualne – srebrny i brązowy. Później z powodu pandemii COVID-19 dwuletni cykl organizacji mistrzostw został przerwany. W 2020 roku impreza miała się odbyć także w RPA na lotnisku w mieście Stellenbosch. Po przerwie ponad setka najlepszych sportowych pilotów świata spotkała się w RPA w miejscowość Brits, około 100 km na północ od Johannesburga. Najlepsi okazali się tam Polacy. Historia rajdowych mistrzostw świata ma już 46 lat. Pierwsze zawody odbyły się w Grenchen, w Szwajcarii w 1976 roku. Polacy pierwsze medale wywalczyli dopiero na trzeciej imprezie, rozegranej w Aschaffenburg w RFN w 1980 roku. Tam złoty medal indywidualny wywalczyli wtedy Witold Świadek i Andrzej Korzeniowski (A. Rzeszowski), a drużynowe złoto przypadło dla tej samej ekipy i drugiej polskiej załogi Krzysztofa Lenartowicza i Mariana Wajdy (A. Krakowski).

Dotychczas Polacy na imprezie najwyższej rangi zdobyli 59 medali – 26 złotych medali, 21 srebrnych i 12 brązowych.