Gospodarka 48 godzin

Była minister do NBP

Teresa Czerwińska, była minister finansów, która straciła stanowisko bo nie chciała firmować nieodpowiedzialnej polityki finansowej Prawa i Sprawiedliwości, została powołana do zarządu Narodowego Banku Polskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zarząd NBP tworzą więc: prezes Adam Glapiński, pierwszy zastępca prezesa Piotr Wiesiołek, wiceprezes Anna Trzecińska, Andrzej Kaźmierczak, Ryszard Kokoszczyński, Paweł Samecki, Paweł Szałamacha i Teresa Czerwińska. Nowym ministrem finansów został Marian Banaś, przedstawiciel PiS-owskiej starej gwardii, który dotychczas był wiceministrem finansów – i takie stanowisko piastował też za poprzednich rządów PiS w latach 2005-2008

Szansa na kasę

Przedsiębiorcy z Polski Wschodniej mogą starać się o dofinansowanie w wysokości do 100 tys zł na każdy projekt, zmierzający do unowocześnienia ich wzornictwa. Dofinansowanie obejmuje do 85 proc. kosztów wprowadzenia strategii wzorniczej. Łączna pula środków na ten cel wynosi 5 mln zł, a nabór trwa do 31 lipca 2019 r. Firmy o najlepszych projektach mogą zaś uzyskać pojedynczą dotację wynoszącą nawet 3 mln zł na inwestycje zmierzające do stworzenie nowego wzoru. Budżet konkursu na nowe wzory wynosi 200 mln zł. Wnioski mogą składać mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Natomiast nowe, rozwojowe firmy (startupy) w całej Polsce mogą otrzymać indywidualne wsparcia prawne o wartości do 25 tys. zł. Na wsparcie prawne dla startupów przewidziano łącznie 1 mln zł. O takie wsparcie mogą ubiegać się mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie dłużej niż pięć lat i inwestujący. Organizacją dofinansowania i wsparcia prawnego zajmuje się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Znowu nowy rozkład

9 czerwca wchodzi w życie nowy rozkład jazdy PKP, co spowodowane jest kolejnymi remontami. Na modernizowaną linię z Warszawy do Poznania powrócą wreszcie pociągi dalekobieżne. Na Dolnym Śląsku po blisko 10 latach pociągi pojadą po zmodernizowanych torach z Legnicy do Lubina. Ponadto, czas przejazdu z Żor do Rybnika skróci się o 7 minut, a z Wisły Głębce do Gliwic nawet o 10 minut ale tylko w weekendy. Na Pomorzu planowany jest zaś powrót pociągów na  trasę z Miastka do Słupska.