Gospodarka 48 godzin

Bratankowie liderem wzrostu

W drugim kwartale tego roku, wśród krajów Unii Europejskiej Węgry osiągnęły najszybsze tempo rozwoju w porównaniu z poprzednim kwartałem, wynoszące 1,1 proc. Drugie miejsce zajęła Rumunia (1 proc.), zaś trzecie ex equo grupa kilku państw: Bułgaria, Cypr, Dania, Grecja, Litwa i Polska, ze wzrostem 0,8 proc. Najgorszy wynik zanotowała Wielka Brytania: minus 0,2 proc, co stanowi już przyśpieszony efekt Brexitu. Ponadto, lekkie zwolnienie obrotów gospodarki nastąpiło w Niemczech oraz Szwecji (minus 0,1 proc.). W sumie, zarówno w strefie euro jak i w całej UE (28 państw), produkt krajowy brutto w drugim kwartale zwiększył się o 0,2 proc.
Unia Europejska rozwija się coraz wolniej. W pierwszym kwartale bieżącego roku tempo wzrostu w eurostrefie było dwa razy wyższe niż w drugim (0,4 proc.), zaś w całej Unii 0,5 proc. Natomiast w porównaniu z drugim kwartałem 2018 r., tegoroczny wzrost w eurostrefie wyniósł 1,2 proc., a w całej Unii 1,4 proc. W USA tempo rozwoju gospodarczego było szybsze niż w UE. W drugim kwartale tego roku w porównaniu z pierwszym osiągnęło 0,5 proc., zaś w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku 2,3 proc.
Warto też zwrócić uwagę na wzrost zatrudnienia. W drugim kwartale bieżącego roku najszybszy był w Grecji i na Cyprze (po 0,7 proc.), ale zaraz za nimi są Polska i Słowenia (po 0,6 proc.). Stały wzrost zatrudnienia w naszym kraju oznacza, że nieprawdziwe są biadolenia polskich przedsiębiorców, iż nie mogą znaleźć pracowników. Mogą – tylko powinni im lepiej płacić.

Najstarsza kopalnia ropy

Miejscem, gdzie najdłużej na świecie nieprzerwanie wydobywa się ropę naftową jest rafineria w Bóbrce działająca od 165 lat, będąca dziś własnością Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jest tam także muzeum przemysłu naftowego. Kopalnię zbudowano w miejscu naturalnych wycieków ropy (którą dziś wydobywa się już za pomocą szybów naftowych) z inicjatywy Tytusa Trzecieskiego (wyłożył kasę), Ignacego Łukasiewicza (wynalazcy lampy naftowej) oraz Karola Klobassy-Zrenckiego (właściciela Bóbrki).

Miliardy na sieć

Unia Europejska planuje wydać do 2050 r. ponad 300 miliardów euro na modernizację i rozbudowę sieci energetycznych. Dobrze, gdyby zmodernizowano gruntownie linie elektryczne także i w Polsce – bo obecnie wystarczy silniejszy wiatr albo opady śniegu, by dziesiątki tysięcy ludzi zostały odcięte od prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *