Życie jest straszne…

„Sonia i Mati nie znają się. Spotykają przypadkowo na moście. Oboje w tym samym czasie postanowili odebrać sobie życie. Najpierw muszą jednak ustalić, które z nich skoczy pierwsze. Po całonocnej rozmowie nadal nie mogą się zdecydować, żadne z nich nie chce być tym drugim.

Jedynym wyjściem wydaje się odroczenie samobójczego planu. I tak Sonia i Mati dają sobie miesiąc na, by przekonać się, że może warto zaufać światu. A może i świat zaufa im?
W ten sposób dwójka desperatów rusza w podróż ku normalności, mierzonej coraz szerszym uśmiechem, spokojniejszym snem, dostrzeganiem małych, ale potrzebnych drobiazgów. I wreszcie – miłością. Czasem bowiem wystarczy na chwilę się zatrzymać i zachwycić życiem” – o tym jest powieść Nataszy Sochy, dziennikarki mieszkającej pod Akwizgranem, autorki m.in. „Troje na huśtawce”, „Pod słońcem Toskanii”, „Pokoju kołysanek”, „Drogi święty Mikołaju”, „(Nie)miłość, (Nie)piękność, (Nie)młodość”.
W nocie edytorskiej, podkreślającej dar bystrej obserwacji i „sarkastyczne poczucie humoru” autorki, jej pisarstwo określono jako „literaturę kobiecą najwyższej próby, która zniesie konkurencję takich autorek jak Fannie Flagg czy Jojo Moyes”.
Autorka opatrzyła „Zagubionych” mottem z Bohumila Hrabala: „Życie jest straszne, ale ja postanowiłem, że jest piękne”.
Warto przeczytać „Zagubionych” , aby przekonać się czy Sonia i Mati znajdą w sobie siły, aby sprawdzić trafność tych słów.
Natasza Socha – „Zagubieni”, Edipresse Książki, Warszawa 2020, str. 301, ISBN 978-83-8177-445-1