48 godzin sport

Radwańska bez tytułu
Rada Miasta Krakowa nie będzie głosowała w sprawie przyznania honorowego obywatelstwa dla Agnieszki Radwańskiej (na zdjęciu). O przyznanie tego wyróżnienia wnioskował Adam Kalita z PiS, ale kandydatura najbardziej utytułowanej polskiej tenisistki nie uzyskała koniecznej rekomendacji Komisji Głównej Rady Miasta. Zgodnie z regulaminem przyznawania honorowego obywatelstwa Rada Miasta Krakowa może przyznać cztery takie tytuły w trakcie kadencji. Podczas środowego posiedzenia Komisji Głównej uzgodniono, że rozpatrywane będą dwie kandydatury. Pierwsza z nich, kardiochirurga prof. Antoniego Dziatkowiaka, zgłoszona przez klub Przyjazny Kraków uzyskała akceptację komisji, druga, Agnieszki Radwańskiej, została odrzucona glosami ośmiu z 14 członków Komisji Głównej RM. Radwańska 21 maja organizuje w Krakowie swój benefis.

Tragiczna śmierć wybitnego przed laty rosyjskiego szczypiornisty
Siergiej Pogorełow, mistrz olimpijski z Sydney z 2000 roku i czołowy szczypiornista na świecie na przełomu wieków, został znaleziony martwy w swoim domu. Od kilku dni nie odpowiadał na telefony, co zaniepokoiło jego rodzinę. Przyczyna śmierci 44-letniego sportowca nie jest jeszcze znana. Pogorełow wywalczył z rosyjską reprezentacją wszystkie najważniejsze trofea – w 1996 roku został mistrzem Europy, rok później mistrzem świata, a 2000 roku w Sydney zdobył olimpijskie złoto. W 1998 roku wybrano go do drużyny gwiazd mistrzostw Europy. Występował w drużynach Bundesligi z Lemgo, Eisenach oraz hiszpańskim Ciudad Real. W 2009 roku, po bardzo krótkiej przygodzie z Metalurgiem Skopje, zakończył karierę.

Krychowiak i Rybus walczą z Zenitem o mistrzostwo
Piłkarze Lokomotiwu Moskwa w rundzie wiosennej rosyjskiej Premjer Ligi wciąż są niepokonani. W 25. kolejce broniąca tytułu moskiewska drużyna, z Grzegorzem Krychowiakiem i Maciejem Rybusem w podstawowym składzie, pokonała FK Rostów 2:1 i utrzymała pozycję wicelidera rozgrywek. Na czele znajduje się zespół Zenita Petersburg, który ma sześć punktów przewagi nad Lokomotiwem, ale z rosyjskiej ekstraklasy do Ligi Mistrzów bezpośrednio kwalifikują się dwa najlepsze zespoły.

Niemcy dybali na konkurs Letniej Grand Prix w Wiśle
Niemcy chcieli odebrać Wiśle inaugurację zawodów letniej Grand Prix w skokach narciarskich i przenieść ją do Hinterzarten. Na łamach portalu skijumping.pl niecny zamiar narciarskich działaczy zdradził Andrzej Wąsowicz, prezes Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego. Strona polska nie zgodziła się jednak na przesunięcie o tydzień terminu zawodów i zagroziła, że w ogóle zrezygnuje z ich organizacji. Ostatecznie FIS odstąpił od pomysłu i 20 lipca cykl Letniej Grand Prix ponownie rozpocznie się na skoczni im. Adama Małysza. Rozgrywana latem rywalizacja skoczków prowadzona jest od 1994 roku. Klasyfikację generalną wygrywało trzech Polaków: Adam Małysz (2001, 2004 i 2006), Maciej Kot (2016) i Dawid Kubacki (2017). W zeszłym sezonie zwyciężył Rosjanin Jewgienij Klimow. W tym roku cykl rozpocznie się w Wiśle konkursem drużynowym, a dzień później odbędzie się konkurs indywidualny. W Polsce zostaną rozegrane jeszcze dwa konkursy indywidualne (17-18 sierpnia w Zakopanem). Letnia Grand Prix zakończy się 3 października w Klingenthal.