Derby Krakowa tylko dla dzieci

Na mocy kary jaką Komisja Ligi nałożyła na Cracovię za zachowanie jej kibiców podczas ostatniej potyczki z Wisłą Kraków (13 grudnia 2017), kolejne derby, już 196. w historii, miały się odbyć bez udziału publiczności.

 

Gwoli przypomnienia, podczas rozegranego 13 grudnia ubiegłego roku derbowego meczu Cracovii z Wisłą (1:4) fani „Pasów” przekroczyli wszelkie granice ostrzeliwując znajdującą się obok tzw. sektora rodzinnego trybunę kibiców „Białej Gwiazdy” z rakietnic i doprowadzając do przerwania spotkania na aż 21 minut. Komisja Ligi nakładając karę meczu bez udziału publiczności (plus 100 tys. złotych grzywny) zostawiła jednak Cracovii furtkę zezwalając na wpuszczenie na stadion w spotkaniu derbowym osób do 16. roku życia wraz z opiekunami.

Władze klubu postanowiły wykorzystać tę możliwość do przeprowadzenia akcji społecznej „#DerbyZKlasą!”. Pod takim hasłem odbędzie się 7 października mecz z Wisłą.

„MKS Cracovia SSA, przy współpracy z Miastem Kraków, zaprasza dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, zawodników szkółek oraz akademii sportowych, podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych itp. do wzięcia udziału w wyjątkowej inicjatywie pod nazwą „#DerbyZKlasą!”. Celem akcji jest promowanie sportu, jako kluczowego elementu przy wychowywaniu młodzieży. Wspieranie idei bezpiecznego kibicowania na stadionach ponad podziałami oraz nauka szacunku do rywala w pełni wpisują się w misję, jaką Cracovia, najstarszy klub sportowy w Polsce, chce propagować zarówno lokalnie, jak i na arenie ogólnopolskiej” – napisano w oficjalnym komunikacie klubu.

Inicjatywa jest godna uznania, ale jej powodzenie zależy też od zachowania kiboli obu klubów. Miejmy nadzieje, że nie będą rozrabiać przed stadionem.