Z najbliższego sąsiedztwa

„Czwarty tom serii kryminalnej „Prywatne śledztwo Agaty Brok”, której akcja osadzona jest we współczesnej Warszawie i dotyczy zwykłych ludzi z najbliższego sąsiedztwa. Tytułowa Agata Brok, to pracująca trzydziestolatka, z dużym talentem do rozwiązywania zagadek. W życiu Agaty i Kermita pojawia się maleństwo, które koncentruje na sobie ich siły… nie na tyle jednak, by Agata zignorowała szansę rozwikłania kolejnej kryminalnej szarady.

Tym bardziej, że historia dotyczy lokatorki, która wynajmuje od niej mieszkanie. Gdy znika samotna matka, zostawiając bez opieki nastoletniego syna, z pewnością nie spotkało jej nic dobrego. Agata angażuje się w poszukiwania i szybko trafia na mroczny sekret kobiety.
Czy Agata zdoła poprowadzić śledztwo na własną rękę mając pod opieką ośmiomiesięczną Marysię i obcego nastolatka?” – tak rekomenduje nową edycję serii kryminałów Iwony Wilmowskiej Wydawnictwo Axis Mundi.
Autorka, z wykształcenia psycholożka społeczna (doktorat z psychologii) zajmująca się badaniami marketingowymi jest autorką nie tylko czterech już tomów serii o Agacie Brok, ale także powieści kryminalnej „Zostawić ślad”, powieści dla dzieci („Pogromcy Nudy”) i młodzieży (trzytomowa seria o Julce. „Katastrofalny błąd.
Prywatne śledztwo Agaty Brok” to przede wszystkim opowieść o miłości, miłości szczęśliwej jaka jest udziałem Agaty i Kermita, miłości toksycznej Sandry Leśniewskiej i Sebastiana Krawczyka czy miłości nieszczęśliwej Mariusza Wyrwy, która kończy się tragicznie. I to niejedne miłości, jakie znajdzie czytelnik czy czytelniczka w tej powieści. „Katastrofalny błąd” to także opowieść o błędnych wyborach życiowych i próbach ich naprawienia przez bohaterów, których poznajemy na kartach i których po trosze rozumiemy, bo któż błędów nie popełnia i nie próbuje ich naprawić. „Katastrofalny błąd” to także zręcznie przeprowadzona opowieść kryminalna, bo czym innym jest przeprowadzone przez Agatę Brok przy wsparciu męża Kermita i policjantki Renaty Boguckiej prywatne śledztwo i rozwiązanie zagadki zaginięcia i śmierci Sandry Leśniewskiej.
„Katastrofalny błąd” to także opowieść o nietolerancji, braku zrozumienia wśród najbliższych i walce o zrealizowanie swoich marzeń i planów. Iwona Wilmowska interesująco prowadzi intrygę, choć uważny czytelnik czy czytelniczka może się zdziwić, że polskie policjantki mogą w ramach służby prowadzić swoje prywatne śledztwa. Jednak dla każdego, kto lubi czytać o „zwykłych ludziach z najbliższego sąsiedztwa”, osadzonych we współczesnych nam czasach, lektura tej książki jest w sam raz na czas wakacyjnego relaksu.

Iwona Wilmowska – „Katastrofalny błąd. Prywatne śledztwo Agaty Brok 4”, Axis Mundi Wydawnictwo, Warszawa 2020, str. 229, ISBN 978-83-66451-06-3